Severomoravské regionální sdružení Českého svazu ochránců přírody
Valašské Meziříčí
Výroční zpráva
2014
Kdo jsme
Český svaz ochránců přírody (ČSOP) je spolek, jehož hlavním posláním je ochrana přírody, krajiny a životního prostředí, ekologická výchova a podpora trvale udržitelného života.
Severomoravské regionální sdružení ČSOP Valašské Meziříčí bylo založeno v říjnu 1995 a sdružuje více než 40 základních organizací Českého svazu ochránců přírody převážně ze severní a východní Moravy a Slezska, kde zastává funkci informačního a koordinačního centra. Naše činnost je velmi rozmanitá, kromě praktické ochrany přírody a krajiny se zabýváme ekologickou výchovou, vzděláváním a osvětou dětí, mládeže i široké veřejnosti. Hlavně pro tyto aktivity jsme vybudovali a v dubna 2014 slavnostně otevřeli budovu Valašského ekocentra v rekonstruovaném objektu v kasárnách ve Valašském Meziříčí.
Statutárním zástupcem SmRS ČSOP je předseda. Do 24.6.2014 jím byl Mgr. Kamil Navrátil, po jeho odstoupení v červnu 2014 byl pověřen jeho zastupováním Milan Orálek.
Další členové výboru SmRS v roce 2014:
Miroslav Dvorský - jednatel
Radomíra Venturová – hospodářka
Petr Orel - revizor
Další členové výboru: Petr Tomáš, Jaroslav Kalhous, Marcela Němcová, Jana Holinková, Martin Hlaváč
Pracovníci SmRS ČSOP v roce 2014:
Miroslav Dvorský, Mgr. Jiří Jurečka, Ing. Petr Křístek, Milan Orálek – plný úvazek
Mgr. Jitka Dvorská – částečný úvazek, Ivana Diváková – částečný úvazek
Sídlo organizace: Šafaříkova 555, 757 01 Valašské Meziříčí, IČO 64123162
Bankovní spojení – Česká spořitelna, č. ú. 2435554319/0800,
Co jsme v roce 2014 dělali
Jako každoročně vycházela naše činnost z přijatých a realizovaných projektů, podpořených zejména evropským Operačním programem Přeshraniční spolupráce SR-ČR , MŽP, z programu Ochrana biodiverzity ČSOP, Nadace Hyundai, BG FNNO-Švýcarské fondy, Městským úřadem Valašské Meziříčí a dále z vlastní hospodářské činnosti.
- I. Environmentální výchova, vzdělávání a osvěta
V rámci EVVO jsme pokračovali v realizaci projektu Valašské ekocentrum – rekonstrukce, který bylpodpořen z Programu švýcarsko-české spolupráce již v roce 2012. V roce 2013 proběhla vlastní rekonstrukce budovy domku strážce v areálu bývalých kasáren ve Valašském Meziříčí na budovu Valašského ekocentra (v majetku SmRS ČSOP), které bylo slavnostně otevřeno dne 8.4.2014 za účasti donátorů, představitelů Města Valašského Meziříčí, slovenských ochránců přírody a ostatních hostů – našich příznivců.
Po celý rok 2014 již pracovníci ekocentra pořádali environmentálně zaměřené vzdělávací a osvětové akce. Souběžně byla na pronajatých pozemcích v areálu zahrady a sadu zahájena první etapa budování přírodní výukové Zahrady poznání. Do konce roku se podařilo z drobných projektů na ochranu Biodiverzity ČSOP a Města Valašské Meziříčí revitalizovat sad původních ovocných dřevin, vyhloubit malou tůňku pro obojživelníky, vytvořit na sucho skládanou kamennou zídku pro plazy, ptáčník, kompostér, vyvěsit ptačí budky a krmítka, vysadit keře. Za podpory Zlínského kraje jsme v areálu postavili unikátní rorýsí věž. Při budování zahrady nám v rámci praxí pomáhali studenti střední zemědělské školy v Novém Jičíně a mladí ochránci přírody z Valašského Meziříčí a Hulína.
Dále probíhala udržitelnost mezinárodního environmentálního projektu Příroda nezná hranic. Z dalších projektů, týkající se vzdělávání a osvěty, se jednalo o projekty Putování s kapkou vody (podpořen Nadací Hyundai) a Výroba klátů – experimentální dílny (podpořen MŽP). Výstupy uvedených projektů lze rozdělit do těchto aktivit:
Přednášky
Uspořádali jsme celkem 6 přednášek na téma přírodních a živých zahrad, ochrany ptactva, kořenových krápníků, národních parků. Některé z přednášek už proběhly v příjemném prostředí nově otevřeného Valašského ekocentra.
Osvětové akce a exkurze
Zorganizováno bylo celkem 10 osvětových akcí a odborných exkurzí zaměřených na problematiku ochrany přírody a krajiny, vyskytující se chráněné druhy rostlin a živočichů, ochranu zdrojů pitné vody, podporu trvale udržitelného života a kulturního dědictví. Účastníky akcí byli členové ČSOP a SZOPK, rodiny s dětmi, studenti, odborná a laická veřejnost. V okolí Valašského ekocentra jsme uspořádali zoologickou exkurzi pro středoškoláky u nedalekého rybníčka a Vítání ptačího zpěvu za ptáky v okolí ekocentra. Pracovníci ekocentra se také zapojili jako lektoři do regionální přírodovědné soutěže Zlatý list (2 jednodenní akce pro mladší a starší kategorii dětí ve Valašském ekocentru a okolí) a akce Zelený lísteček pro nejmladší děti z MŠ (v SVČ Domeček).
Výstavy
V informačním centru na Kohútce se uskutečnila Výstava s vernisáží fotografií Jaro Veličky , ve Valašském ekocentru nová výstava přibližující aktivity celého projektu Příroda nezná hranic a přednáška k fotografické výstavě Kořenové krápníky aneb cesta proti gravitaci.
Fotografické semináře
Dva semináře Fotografie zimní krajiny a Podzimní krajiny byly určenypro amatérské fotografy zaměřené na dokumentaci přírody, počítačové zpracování a archivaci fotografií. Oba fotografické workshopy byly uspořádány tentokrát v Beskydech.
Karpatský poutník
Pokračovala mezinárodní spolupráce kolektivů mladých ochránců přírody (Karpatských poutníků) z Valašského Meziříčí, Hulína a Považské Bystrice která vznikla v rámci projektu Příroda nezná hranic. Uskutečnili jsme celkem 7 akcí, zaměřených na poznávání přírodního a kulturního dědictví v příhraniční oblasti. Součástí aktivit byl i společný mezinárodní letní tábor na Košárkách u Starých Hamrů v Beskydech.
Kurzy tradičních lidových řemesel
Uspořádali jsme celkem 8 řemeslných dílen zaměřených na tradiční lidová řemesla (zpracování ovčí vlny, pletení košíků z proutí, ošatky z šustí, pletení velikonočních pomlázek.atd...) a 5 víkendových dílen, zaměřených na výrobu dřevěných valašských klátů (úlů). Dílny probíhaly v SVČ Domeček Val. Meziříčí, Valašském ekocentru, CEV na Bystřičce, výroba klátů pak u IC na Pulčíně a Kohútce.
Výukové programy pro MŠ
Celkem bylo realizováno 8 výukových programů pro děti z mateřských škol Valašskomeziříčska, které z počátku roku probíhaly ve SVČ Domeček ve Valašském Meziříčí a v MŠ v Krhové. Po zprovoznění a dovybavení seminární místnosti (od podzimu 2014) jsou výukové programy realizovány ve Valašském ekocentru.
Publikační činnost
V roce 2014 jsme vydali celkem 3 barevné skládačky - Geologické dědictví na Valašsku, Péče o studánky a Valašské ekocentrum.
II. Praktická ochrana přírody a mapování
Ochrana ohrožených hnízd čápa bílého
Péče o ohrožená hnízda čápů bílých na severovýchodní Moravě. Na základě žádostí a finanční podpory OŽP Krajských úřadů Moravskoslezského, Olomouckého a Zlínského kraje bylo provedeno přemístění 4 ohrožených hnízd čápů v obcích Sedliště (okr.FM), Skalička u Hranic (okr.PR), Vítonice (okr.KM) a Komárovice (okr.VS). Současně jsme provedli mapování obsazených hnízd čápa bílého v okrese Vsetín a kroužkování mláďat na dostupných hnízdech.
Obnova tůně pro rozmnožování obojživelníků
Obnovení zazemněné tůně pod Rysovou u Rožnova pod Radhoštěm v CHKO Beskydy. Lokalita je významných refugiem obojživelníků, zejména kriticky ohroženého čolka velkého. Financovala SCHKO Beskydy.
Mapování hnízd a instalace hnízdních budek pro ohrožené rorýsy obecné
Z důvodu zateplování školních budov byl na základě objednávky Města Valašské Meziříčí zajišťován odborný dozor a mapování hnízd rorýsů obecných na ZŠ Křižná, kde rorýsi pravidelně hnízdí. V místech hnízdění rorýsů byly práce posunuty na období po vyvedení mláďat a následně po jejich vyhnízdění byly na škole instalovány 4 dvojkomorové hnízdní budky pro tyto ptáky.
Záchrana ohrožených raků říčních
Provedli jsme záchranný sběr a následný transfer ohrožených raků říčních z vypouštěného rybníka Sedlo pod Vsackým Cábem ve Vsetínských vrších. Podařilo se vylovit přes 500 jedinců raka říčního všech věkových kategoriíí a provést jejich následný záchranný transfer do toků v okolí rybníka.
Péče o handicapované živočichy
Celoroční péče o živočichy (cca 60 živočichů), převážně drobné pěvce vypadlé z hnízd nebo sražené autem či po nárazu do překážky, zachraňovali jsme i labuť sraženou autem, mladé ježky východní ke konci podzimu a také netopýry, zalétlé do bytových či kancelářských prostor. Všem handicapovaným živočichům jsme poskytli základní ošetření a těm, které se nepodařilo vrátit do přírody jsme zajistili převoz do Stanice pro záchranu živočichů v Bartošovicích na Moravě. Finančně podpořilo Město Valašské Meziříčí.
Ochrana netopýrů vázaných na panelové domy a ochrana jejich úkrytů
Finančně podpořen z programu Ochrana biodiverzity MŽP, ÚVR ČSOP a Lesů ČR, s. p.
V rámci projektu byl monitorován výskyt dvou druhů netopýrů na sídlišti Vyhlídka II a data byla předána pracovníkovi OŽP ve Valašském Meziříčí a dohodnut postup v případě realizace stavebních úprav domů.
Výsadba stromořadí
Výsadba celkem 33 ks vzrostlých stromů podél trasy cyklostezky mezi obcí Jarcová a Poličná. Finančně podpořeno Městem Valašské Meziříčí.
Zajištění podkladů a kroků pro ochranu geologicky cenných lokalit Vsetínska
MŽP podpořilo tento projekt, kde jedním z výsledků bylo zaměření nejcennějších geologických objektů a zpracování návrhů na jejich zákonnou ochranu pro Krajský úřad Zlín.
Mokřad Rybníky
Kosení a likvidace posečené trávy na ploše 1,4 ha mokřadní plochy na mokřadu Rybníky v Hrachovci u Valašského Meziříčí. Finančně podpořeno Městem Valašské Meziříčí a z programu Biodiverzity ČSOP.
II. Životní prostředí a ochrana přírody, poradenství
Starostlivost o studničky-cesta k zachovaniu prírodných hodnot
Mezinárodní projekt Slovenského svazu ochránců přírody a krajiny podpořený z Operačního programu Přeshraniční spolupráce SR-ČR kde jsme byli hlavním partnerem, zaměřený na vyhledávání studánek v příhraniční oblasti Javorníků, jejich vyčištění, úpravu a zastřešení, provedení hydrobiologických průzkumů. Spolupodíleli jsme se na zastřešení 41 studánek v oblasti CHKO Kysuce a NP Malá Fatra.
Oprava panelů NS
Oprava poškozených panelů u naučných stezek na katastru města Valašské Meziříčí na základě objednávky Města Valašské Meziříčí.
Značení EVL a ZCHÚ
Výroba a instalace celkem 109 ks označníků EVL a ZCHÚ ve Zlínském kraji (okres VS a KM), finanční prostředky jsme získali na základě výběrového řízení u Zlínského kraje.
Prosazování práva – účast ve správních řízeních
V roce 2014 jsme se účastnili správních řízení, která probíhala na území Zlínského kraje a ve valašskomeziříčském regionu. Týkala se záměrů s rozsáhlým dopadem na přírodu, krajinu a životní prostředí regionu. Jednalo se o záměry podléhající EIA podle zákona č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivu na životní prostředí ( obchvat kolem města Valašské Meziříčí, Opatovický lom). V neposlední řadě jsme také pokračovali v účasti ve správních řízeních(4), která se týkala rozsáhlejšího kácení dřevin. Za největší úspěch považujeme zamezení kácení stromořadí (31ks bříz bělokorých) lemující ulici Smetanova. Jednalo se o zdravé stromy s velkou estetickou a biologickou hodnotou. Zdůvodněním žádosti o kácení bylo znečišťování veřejného prostranství listím a silným alergenním účinkům. Díky naší účasti se podařilo zabránit kácení s výjimkou jednoho stromu, který zasahoval svou korunou do fasády objektu a nadměrně stínil.
Účastnili jsme se SŘ ve věci vydání výjimky ze zákazu o ochraně zvláště chráněných druhů – čápa bílého a SŘ, která se týkala odchylného postupu dle §5b odst. 1a2 zák.č.114/1992 Sb. - předmětem bylo vydání souhlasu s regulací počtu volavek popelavých a kormoránů velkých, resp. povolení jejich plašení pomocí plynového plašiče. Všechna tato řízení se místně týkala soustavy rybníků v k.ú. Choryně (řešilo OŽP Val. Meziříčí) a soustavy Hustopečských a Bělotínských rybníků (řešilo OŽP Hranice). Díky naší účasti se podařilo omezit počty ptáků, kteří mají být odstřeleni, resp. byla stanovena pravidla pro použití plynových plašičů ptáků.
Díky naší účasti se podařilo minimalizovat nebo dočasně zastavit realizaci záměrů, které by měly zásadní dopady na přírodu a krajinu.
Poskytování informací a poradenství
Poskytovali jsme poradenství v oblasti ochrany přírody a krajiny, ŽP a v souvisejících oblastech pro občany, obce, podnikatele i další subjekty. Za celý rok jsme poskytli kolem stovky (evidovaných) poradenských intervencí.
Veřejnost byla o činnosti a zapojení ČSOP do aktuálních problémů ochrany přírody a životního prostředí v našem regionu informována téměř každý týden prostřednictvím médií (tisk, rozhlas i televize).
Poradenské služby byly poskytovány telefonicky, pomocí elektronické pošty či osobně, jak ve starých ale i nových kancelářských prostorách ekocentra ČSOP v provozní době 8–16 hodin, každý pracovní den. Na dotazy odpovídali pracovníci SmRS ČSOP, v případě složitějších dotazů bylo využíváno širokého okruhu odborníků a dalších externích spolupracovníků.
Hospodaření v roce 2014
ROZVAHA K 31.12.2014 (v celých tisících) Kč
AKTIVA 1.1.2014 31.12.2014
A.Dlouhodobý majetek celkem 3 656 3 761 |
II.Dlouhodobý hmotný majetek celkem 3 715 3 913 |
Pozemky 35 35 |
Stavby 0 3 803 |
movité věci 75 75 |
nedokončený majetek 3 605 0 |
IV.Oprávky k dlouhodobému majetku celkem 59 151 |
oprávky ke stavbám 0 76 |
oprávky k movitým věcem 59 75 |
B. Krátkodobý majetek celkem 4 733 367 |
I.Zásoby celkem 8 34 |
materiál na skladě 0 34 |
materiál na cestě 8 0 |
II.Pohledávky celkem 2 617 2 |
odběratelé 6 1 |
provozní zálohy 1 1 |
dohadné účty aktivní 2 610 0 |
III. Krátkodobý finanční majetek celkem 2 092 325 |
pokladna 117 11 |
ceniny 18 0 |
účty 1 957 314 |
IV.Jiná aktiva celkem 16 6 |
náklady příštích období 16 6 |
AKTIVA CELKEM 8 389 4 128 |
|
PASIVA
|
A.Vlastní zdroje celkem 4 716 4 296 |
I.Jmění celkem 4 885 4 554 |
vlastní jmění 4 855 4 554 |
II.Výsledek hospodaření celkem - 169 - 258 |
účet výsledku hospodaření - 169 - 258 |
výsledek hospodaření ve schvalovacím řízení |
B.Cizí zdroje celkem 3 673 - 168 |
II.Dlouhodobé závazky celkem 1 500 0 |
dlouhodobé bankovní úvěry 1 500 0 |
III.Krátkodobé závazky celkem 1 843 - 168 |
dodavatelé 1 486 25 |
zaměstnanci 105 0 |
závazky k institucím s.z a v.zdr.poj 58 0 |
ostatní přímé daně 19 0 |
závazky ve vztahu k SR - 72 - 718 |
dohadné účty pasivní 2 0 |
ostatní krátkodobí fin.výpomoci 245 525 |
IV.Jiná pasiva celkem 330 0 |
výnosy příštích období 330 0 |
PASIVA CELKEM 8 389 4 128 |
VÝKAZ ZISKU A ZTRÁTY ke dni 31. 12. 2014 (v celých tisících Kč)
Položka 2014
A. Náklady Celkem |
I. Spotřebované nákupy celkem 696 |
spotřeba materiálu 655 |
spotřeba energie 32 |
spotřeba ostatních neskladovatelných dodávek 2 |
prodané zboží 8 |
II. Služby celkem 1 022 |
opravy a udržování 25 |
cestovné 115 |
náklady na reprezentaci 2 |
ostatní služby 880 |
III. Osobní náklady celkem 2 029 |
mzdové náklady 1 553 |
zákonné sociální pojištění 458 |
zákonné sociální náklady 18 |
IV. Daně a poplatky celkem 13 |
daň silniční 3 |
ostatní daně a poplatky 10 |
V. Ostatní náklady celkem 159 |
úroky 42 |
kurzové ztráty 42 |
jiné ostatní náklady 75 |
VI. Odpisy, prodaný majetek, … celkem 92 |
odpisy dlouhodobého nehmotného a hmotného majetku 92 |
VII. Poskytnuté příspěvky celkem 2 |
poskytnuté členské příspěvky 2 |
Náklady celkem 4 014 |
|
B. Výnosy |
I. Tržby za vlastní výkony a za zboží celkem 896 |
tržby z prodeje služeb 880 |
tržby zaprodané zboží 16 |
IV. Ostatní výnosy celkem 262 |
kurzové zisky 123 |
jiné ostatní výnosy 139 |
VI. Přijaté příspěvky celkem 872 |
přijaté příspěvky (dary) 872 |
VII. Provozní dotace celkem 1 726 |
provozní dotace 1 726 |
Výnosy celkem 3 756 |
Výsledek hospodaření před zdaněním - 258 |
Výsledek hospodaření po zdanění - 258 |
Severomoravské regionální sdružení ČSOP Valašské Meziříčí děkuje za poskytnuté dotace, sponzorské příspěvky, finanční i morální podporu a spolupráci těmto institucím, organizacím a osobám:
Firmy a firemní fondy:
Nadační fond Hyundai
Kompakt – Lubomír Šumbera, s. r. o., Valašské Meziříčí
Austin Detonator, s. r. o., Vsetín
PS Tronic, s. r. o., Valašské Meziříčí ?
ROBE LIGHTING, s.r.o, Rožnov p.R
CS CABOT spol. s r.o. Valašské Meziříčí
ON Semiconductor Valašské Meziříčí
Valware, Valašské Meziříčí
Roman Kamler
Podporovatelé a spolupracující instituce:
Program švýcarsko-české spolupráce – Blokový grant Fondu pro NNO
EU – Evropský fond pro regionální rozvoj
ÚVR ČSOP Praha
ZO ČSOP sdružené v SmRS ČSOP
Slovenský zväz ochrancov prírody a krajiny, ÚV svazu Prievidza
ZO SZOPK Považská Bystrica
Stanice pro záchranu živočichů Bartošovice
Město Valašské Meziříčí
Správa CHKO Beskydy
Zlínský kraj
Olomoucký kraj
Moravskoslezský kraj
Autobusová doprava Svoboda, Valašské Meziříčí
SVČ Domeček, Valašské Meziříčí
Střední průmyslová škola stavební, Valašské Meziříčí
Městská policie a Policie ČR, Valašské Meziříčí
Muzeum regionu Valašsko, Vsetín a Valašské Meziříčí
Lesy České republiky, s. p. – LS Rožnov, Vsetín, Luhačovice, Frenštát, Bystřice pod Hostýnem
Správa Zbrašovských aragonitových jeskyní, Teplice nad Bečvou
Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště Kroměříž
Diakonie ČCE – středisko Valašské Meziříčí
Domov pro osoby se zdravotním postižením Zašová
Média:
TV Beskyd, Valašské Meziříčí
Česká televize Ostrava a Zlín
Česká tisková kancelář Zlín
Český rozhlas Radiožurnál Brno, pracoviště Zlín
Mladá fronta Dnes, Zlín
Televize Nova Zlín
Valašský deník
Týdeník Jalovec
DM Video Milan Pustějovský
Městský zpravodaj Valašské Meziříčí